Dzień Św. Huberta 2011 - poświęcenie figury Św. Huberta

 

W bieżącym roku  nasze święto obchodziliśmy 23 października. Dzień rozpoczął się od zbiórki myśliwych przeprowadzonej na terenie domku myśliwskiego w Lewicach, następnie myśliwi udali się na łowy w ramach hubertowskiego polowania zbiorowego. Polowanie prowadził Łowczy Koła kol. Franciszek Pająk. Po polowaniu koledzy myśliwi powrócili do domku myśliwskiego, gdzie oficjalnie zakończono łowy rozpoczynając tym samym dalszą część święta. Podczas uroczystej zbiórki dokonano odznaczenia wybranych myśliwych. Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej odznaczono kolegów Tadeusza Bieleckiego, Zbigniewa Wsiakiego i Józef Zarębę. Medalem Zasłużony dla Łowiectwa Opolszczyzny odznaczono kolegów Dariusza Fabrowskiego, Ryszarda Kowalczyka, Kazimierza Kurzeję, Jerzego Orzechowskiego, Zbigniewa Tomczaka, Józefa Szpaka i Bogusława Wojtusia. Odznaczenia wręczył Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej kol. Waldemar Wiśniewski oraz Prezes Koła kol. Kazimierz Przemyślański. Uchwałą Zarządu myśliwym, którzy wnieśli duży wkład pracy na rzecz Koła wręczono pamiątkowe statuetki. Statuetkami uhonorowano kolegów Tadeusza Bieleckiego, Janusza Chojnę, Stanisława Galarę, Krzysztofa Gawęckiego, Zbigniewa Leżańskiego, Jana Młota i Józefa Szpaka. Dyplomy uznania otrzymali koledzy Józef Antoszczyszyn, Mirosław Barski, Edward Kania, Kazimierz Kurzeja, Arkadiusz Łaciok, Jacek Maćko, Zbigniew Nowakowski, Kazimierz Pytel i Andrzej Walczak. Po wręczeniu odznaczeń i wyróżnień Proboszcz pobliskich parafii Bliszczyce i Lewice ksiądz Marek Wcisło poświecił figurę Św. Huberta - patrona myśliwych. Figura wykonana z drewna została wkomponowana w kamienną kapliczkę postawioną na terenie posesji domku myśliwskiego. Ksiądz proboszcz przypomniał również historię Św. Huberta. W uroczystościach wzięła również udział Burmistrz Gminy Branice Pani Maria Krompiec, która w krótkim przemówieniu podziękowała wszystkim myśliwym za zaangażowanie w rozwijanie myśliwskich pasji oraz związaną z tym pracę. Pani Burmistrz podkreśliła, że społeczność myśliwych nie tylko jednoczy ich samych w realizacji własnych zainteresowań, ale ma również duży wpływ na otaczające środowisko, z którego korzystają przecież nie tylko myśliwi, ale i również wszyscy mieszkańcy gminy.

 

Myślistwo jest często postrzegane powierzchownie i błędnie sprowadzane do faktu odstrzeliwania zwierząt. Należy pamiętać, iż jest to tylko jeden z elementów współczesnego łowiectwa, które ma o wiele szerszy charakter. Myśliwi zajmują się dokarmianiem zwierząt, szczególnie w trudnych okresach zimowych; prowadzą gospodarkę łowiecką utrzymując równowagę w populacji zwierząt oraz przeciwdziałają szerzeniu się chorób wśród dzikiej zwierzyny. Jednym z elementów łowiectwa jest również pokrywanie strat wyrządzonych przez dzikie zwierzęta uprawom rolnym i ich właścicielom. Myśliwi nieustannie zapobiegają kłusownictwu niejednokrotnie połączonemu z okrutnym traktowaniem zwierząt. Nasze Koło ponadto współpracuje ze szkołami na terenie powiatu głubczyckiego propagując wśród młodzieży wiedzę przyrodniczą, właściwe podejście do otaczającego środowiska oraz bogatą kulturę i zwyczaje polskiego łowiectwa.

 

Po wysłuchaniu przemówień i podziękowań myśliwi udali się do sali kominkowej domku myśliwskiego gdzie wspólnie cieszyli się swoim świętem. Nie obeszło się bez przepysznych myśliwskich dań oraz opowieści łowieckich. Dziękujemy wszystkim kolegom i zaproszonym gościom za udane spotkanie i wspaniałą atmosferę.

 

 

      

 

     

 

     

 

 

 

 

 
 

© 2011 - 2025 muflonglubczyce@o2.pl  Wszelkie prawa zastrzeżone.